Zakres pomocy

Podczas wizyty konsultacyjnej określam, w jaki sposób mogę udzielić wsparcia pacjentowi. Pomagam rozwiązać różnego rodzaju problemy natury psychologicznej. Najczęściej są to:

STANY LĘKOWE, FOBIE, NAPADY PANIKI

Lęk może przybrać formę łagodnego odczucia odpychania od pewnych miejsc, osób okoliczności i wtedy blokuje nam możliwości działania i rozwoju. Bardzo silny lęk, inaczej fobia powoduje w nas aktywację nieadekwatnych mechanizmów obronnych, ucieczkowych i nieracjonalnych. Osoby cierpiące na to zaburzenie często doświadczają intensywnych objawów somatycznych takich jak: ból brzucha, głowy, problemy jelitowe, przyśpieszone bicie serca, podwyższone tętno. Najsilniejszym stanami lękowymi są ataki paniki. Podczas napadu paniki zazwyczaj osoba ma wrażenie, że zemdleje, coś jej się stanie lub zagrożone jest jej życie. Doświadczenie to jest bardzo realne, występują wszystkie objawy fizjologiczne lęku, osoba jest niezdolna do działania, często jest transportowana do szpitala.

Życie w lęku odbiera możliwości i radość. Jest niczym życie w klatce.   Przezwyciężając te ograniczenia sprawisz, że Twoje życie ponownie nabierze barw.

ZABURZENIA STRESU POURAZOWEGO

W następstwie traumatycznego zdarzenia np.: wypadku, katastrofy, przemocy i innych bardzo trudnych doświadczeń, emocje i umysł mogą doznać głębokiego zranienia. Osoby cierpiące na zaburzenia stresu pourazowego nie mogą wrócić do normalnego życia, często są uwięzione w powracających wspomnieniach i stanach emocjonalnych związanych z traumą. Pojawia się nienaturalnie silna wrażliwość na bodźce skojarzone z traumą, często aktywują się blokady mięśniowe i inne objawy psychosomatyczne. O zraniony umysł trzeba zadbać tak samo, jak o leczenie zranionego ciała.

NERWICA NATRĘCTW, NATRĘTNE MYŚLI

Natręctwa najczęściej mają charakter kompulsywnych, powracających myśli lub zachowań. Dla przykładu mogą być to zachowania związane z chorobliwą dbałością o czystość lub nie dające spokoju myśli na temat własnego wyglądu. Zdarza się, że osoby cierpią na tego typu zaburzenie miesiącami, latami powtarzając nieadekwatny wzorzec bez końca. Możesz to zmienić i znaleźć nowy, lepszy sposób funkcjonowania.

ZABURZENIA PSYCHOSOMATYCZNE

Cierpisz na dolegliwości cielesne, wykonałeś wiele badań, lekarze sugerują, że może być to związane ze stanem Twoich emocji. Jest to możliwe, niektóre reakcje fizjologiczne są powodowane przyczynami psychologicznymi. Do grupy tych zaburzeń należą bóle o nieznanej przyczynie, silne czerwienienie się, skoki ciśnienia, palpitacje serca, duszności, jąkanie, paraliż kończyn i wiele innych. Twoje zdrowie jest ważne, stosując psychoterapię możesz sobie pomóc.

NADWAGA

Jesteś otyły, trwa to od dawna i zaczyna przynosić negatywne efekty. Doświadczasz braku energii, a na samą myśl o wysiłku fizycznym czujesz się zmęczony. Próbowałeś różnych diet i kończyło się to efektem „jojo”. Aby trwale zmienić tryb życia, nawyki żywieniowe, należy zbudować bardzo pozytywną, wspierającą motywację i wdrożyć nowe zachowania. Czas przerwać zamknięte koło otyłości, zmęczenia i dokonać konstruktywnych zmian.

NIEŚMIAŁOŚĆ, SAMOTNOŚĆ, NISKA SAMOOCENA

Nie możesz nawiązać kontaktu z rówieśnikami, nie masz przyjaciół, znajomych, źle czujesz się w grupie i większość czasu spędzasz samotnie. Na samą myśl, że miałbyś kogoś zagadnąć, poznać, porozmawiać, czujesz się zawstydzony, sparaliżowany strachem,. Rozumiem ten stan, warto włożyć wysiłek w rozwój i nauczyć się czuć dobrze wśród ludzi. Bliskość, przyjaźń, nowe relacje wynagrodzą wysiłek.

KONFLIKTY Z BLISKIMI I W ŚRODOWISKU ZAWODOWYM

Często kłócisz się, wpadasz w gniew, albo masz wrażenie, że ludzie źle odczytują Twoje intencje. Przynosi to wiele nieporozumień, poczucia krzywdy i myśli o tym, że ludzie uwzięli się na Ciebie, są podli. Jeśli tak jest to najwyższy czas nauczyć się nowego stylu komunikacji, opartego na pozytywnych emocjach i sprawdzonych umiejętnościach. Masz olbrzymi wpływ na to jak odbierają Cię ludzie, a zatem jakiego rodzaju relacje z nimi budujesz.

DEPRESJA, DŁUGOTRWAŁE STANY OBNIŻONEGO NASTROJU

Od dawna masz obniżony nastrój, brak Ci energii do życia, wszystko wydaje Ci się beznadziejne, szare. Wydaję się, że z zamkniętego kręgu zmartwień i pustki nie ma wyjścia. Musisz wiedzieć, że depresja to jedna z najpoważniejszych i najniebezpieczniejszych dolegliwości psychicznych. Na szczęście można ją leczyć i profesjonalna psychoterapia jest  w jej przypadku koniecznym krokiem.

BEZSENNOŚĆ

Nie możesz zasnąć, przekładasz się z boku na bok, kolejna noc walki z myślami i zmęczenie w ciągu dnia. Dobry sen jest jednym z fundamentów zdrowia. Stres i negatywne emocje zakłócają naturalny rytm organizmu. Często okazuje się, że przepracowanie  trudnych emocji, zmian w trybie życia i nauczenie się na nowo,  jak zasypiać rozwiązuje ten problem. Zachęcam do przeczytania artykułu na temat bezsenności i umówienia się na spotkanie konsultacyjne.

 

Ponadto prowadzę terapię takich dolegliwości jak:

jąkanie, czerwienie się, obgryzanie paznokci, żałoba,